7 RÁD AKO VYČISTIŤ AUTO RÝCHLO A BEZ NÁMAHY

Pri písaní tohto článku som sa inšpiroval nielen profesionálnymi prevádzkami, ale aj hobby valetingom a detailingom.


Tu je niekoľko rád ako vyčistiť vozidlo rýchlo a bez námahy.


1. Vhodný priestor je polovicou úspechu


Dôležitý je jeho dostatok. Príliš úzka garáž Vás bude pri práci limitovať. Predstavte si, že máte povysávať auto a keď otvoríte dvere, úzky priestor vám nedovolí pohodlne prejsť s vysávačom okolo auta k ďalším dverám, pričom Vám malý priestor skomplikuje manipuláciu s hadicou alebo tlakovým čističom.

2. Dostatok svetla


Denné svetlo je nenahraditeľné. Nie vždy môžete umývať automobil vonku, hlavne keď prší alebo svieti priame slnečné svetlo. Preto je dôležité zabezpečiť dostatok umelého svetla, aby sa Vám nestalo, že si pri vysávaní nevšimnete smietku alebo vynecháte nejaké miesto. Pri leštení vozidla je silné svetlo absolútnou nutnosťou.


3. Primerané množstvo produktov a pomôcok


Byť pripravený na rýchlu a kvalitnú prácu zahŕňa dostatok produktov a pomôcok. Profesionálne prevádzky, v ktorých ide častokrát o závod s časom, potrebujú vyčistiť čo najviac vozidiel za čo najkratší čas. Preto je nutné mať všetky produkty vo fľaštičkách doplnené do maxima. Alfou a omegou pri čistení alebo detailingu je dostatok kvalitných mikrovláknových utierok na každý proces. Treba dbať na to aby boli utierky na každý proces samostatne oddelené. Predídete tak tomu, že použijete mastnú alebo špinavú utierku. Môžete ich prať v práčke, avšak bez použitia aviváže.


4. Čistenie na priamom slnečnom svetle


Špeciálne domáci čističi sa niekedy lepšie cítia ak pripeká slniečko. Problémom pri priamom slnku sú rýchlo sa odparujúce produkty. Môžete tak nechtiac poškodiť materiály v exteriéri aj interiéri vozidla. Priame slnko dokáže narobiť mnoho škody aj profesionálom.


5. Kvalitné produkty robia zázraky


Kvalita sa nedá oklamať pekným obalom. Množstvo pekne vyzerajúcich produktov Vás môže doslova zradiť. Napriek dobrému výsledku môžete mať problém s ich použitím a spomaľuje vám to celý proces. Takisto treba dávať pozor aby mal produkt vhodné zloženie. Mnoho výrobcov používa agresívne zloženia, ktoré síce vyčistia špinu ale zároveň vám môžu oveľa rýchlejšie zmyť v minulosti aplikované produkty ako tuhý vosk alebo sealant.


6. Skúsenosť robí majstra


Nič nie je dôležitejšie ako vlastná skúsenosť, akokoľvek kvalitné môžu byť produkty alebo doplnky, 50% úspechu tvorí produkt a autokozmetika, zvyšných 50% správne použitie. Ak máte možnosť zúčastniť sa školení alebo predvádzacích akcií, bude to pre Vás posun vpred. Organizátori týchto akcií sa väčšinou v biznise pohybujú dlhé roky a ich skúsenosti môžu byť nápomocné.


7. Vyhnite sa „odborníkom“ na internete


Trend čistenia a detailingu automobilov zažíva posledné roky veľký boom, čo má za následok početný výskyt samozvaných odborníkov na internete. Skúsenosti je najlepšie si zadovážiť tréningom na vlastnom vozidle – skúsenosti sa neskôr odzrkadlia na kvalite a rýchlosti Vašej práce. Zvážte všetky informácie a uvažujte so zdravým sedliackym rozumom – akékoľvek zázračné metódy a špeciálne produkty fungujú mnohokrát iba ako placebo efekt.


Výsledok vašej práce vám dá minimálne dobrý pocit, že vaše auto je čisté a vyzerá lepšie ako susedovo. Taktiež zostatková hodnota vozu o ktorý bolo pravidelné starané bude určite vyššia. Profesionálne prevádzky môžu mať navrch ak sa budú držať týchto bodov.