ZARUČENÝ NÁVOD NA ČISTÝ VÝHĽAD

Jednou z prvých tém, o ktorých som chcel na blog napísať, je téma čistého čelného skla. Nielenže je to okno, cez ktoré sa neustále pozeráte, ale zanedbanie jeho starostlivosti vedie k rýchlejšiemu zahmlievaniu a masteniu, čo sa v určitých situáciach stáva nebezpečným. Pamätám si, ako som začínal s čistením automobilov rodine cez víkendy. Vždy bol najväčší problém čelné sklo. Zo začiatku som nepoužíval autokozmetiku, ale prípravky, ktoré bežne nájdeme v domácnosti, prípadne starú známu „okenu“. Čelné sklo ale odolávalo – bolo neustále mastné, prípadne sa veľmi rýchlo opäť zašpinilo. Keď nepomohli domáce prípravky, použil som zbraň najsilnejšieho kalibru – technický benzín na odmastenie. Problému s čelným sklom som sa zbavil až pri použití autokozmetiky na to určenej.


Dnes už nie je problém vyčistiť aj to najšpinavšie sklo. Pri pravidelnom použití správnych produktov je starostlivosť veľmi jednoduchá.


Pre dokonalý výhľad budeme potrebovať: čistič okien, leštiacu pastu na okná, syntetickú jelenicu a dve mikrovláknové utierky.

1. Odstránenie hrubej špiny


Ako prvé nastriekame čistič okien a mokrou jelenicou špinu „rozbijeme“. Pokiaľ je sklo veľmi špinavé, proces zopakujeme. Nezabúdajte na rohy okna. Ak je treba, jelenicu prepláchneme v čistej vode. Takto očistené okno utrieme do sucha pomocou mikrovláknovej utierky. Čistič má vysoký obsah liehu a prímesí, ktoré robia čistenie jednoduchším aj pri použití menšieho množstva.

2. Použitie leštiacej pasty


Pomocou aplikátora alebo mikrovláknovej utierky nanesieme krúživými pohybmi pastu na celé okno. Po zaschnutí pasty ju utierkou doleštíme dočista. Pokiaľ sa Vám stane, že nanesiete príliš veľké množstvo pasty, preleštite povrch utierkou ešte raz. Opäť treba dať pozor a nezabudnúť na rohy.

Pokiaľ budete okná čistiť pravidelne, nebude nutné použiť obidva produkty. Ak si nájdete 5 minút času každé dva týždne, bez problémov dosiahnete čisté okná aj s použitím jedného produktu. Všetky tieto postupy si vyžadujú aj pravidelnú výmenu kabínového (peľového) filtru. Takto ošetrené okná Vám prinesú jasný výhľad a vďaka použitej paste sa zahmlievanie úplne stratí.