Predávajte čisté auto – dostanete za neho viac!
Mnohí z nás už niekedy predávali automobil, ostatných to možno v blízkej budúcnosti čaká. Či už rodinné alebo firemné vozidlo, osobné alebo úžitkové, pri predaji sa snažíme dostať za neho čo najviac. Poznáme dva najčastejšie spôsoby predaja automobilu – cez inzerát “na vlastnú päsť” alebo odpredaj do autobazáru či predajcovi nových vozidiel vo forme protihodnoty za nové vozidlo.
V každom prípade, hodnotu predávaného vozidla najviac ovplyvňuje jeho technický stav, vek, najazdené kilometre a výbava. Pozornosť sa však oplatí venovať aj jeho vizuálnemu stavu v momente, keď sa predáva, na predajnej cene sa to prejaví niekoľkopercentným nárastom. Z našich skúseností vieme samozrejme odporučiť pravidelnú údržbu vozidla už odnova, avšak často sa stáva, že vozidlo vo výbornom technickom stave je v čase predaja jednoducho špinavé a kupujúceho to môže odradiť.
Rozhodli sme sa spísať 10 rýchlych rád na čistenie auta pri jeho predaji:
1. Technická kontrola na úvod
Skontrolujte si rôzne poškodenia na plastoch, smerovkách, nárazníkoch. Snažte sa vymeniť poškodené časti. Malé plastové diely, rôzne lišty, gumové tesnenia sú mnohokrát náhradné diely, ktoré nestoja veľa a dajú sa rýchlo vymeniť Zainvestujte pár eur, zlepšíte celkový dojem z auta.
2. (Čisté) kolesá robia auto
Aj tie najkrajšie zliatinové disky sú škaredé, keď sú zanesené od brzdného prachu a pneumatiky vyblednuté.
Postup: Vyčistite disky a pneumatiky s čističom diskov, nastriekajte produkt na disky a za pomoci štetca narušte špinu. Spláchnite dôsledne prúdom vody. Otočte kolesá o 180° a zopakujte proces, dosiahnete tak detailnejšie vyčistenie všetkých lúčov. Na pneumatiky použite lesk, ostanú tak pekné čierne s decentným leskom. Takto pripravené kolesá “robia auto” a sú ako šperk.
3. Upracte si pod kapotou
Nemusíte byť automechanik, aby ste zbadali špinu pod kapotou. Motorový priestor sa z hľadiska čistenia dosť podceňuje, pritom čistenie zaprášeného motora je veľmi jednoduché a nezaberie vám viac ako 15 minút. Použite prípravok na čistenie motorov, ktorý je neleptavý – nízkoalkalický a vodou riediteľný čistič. Postup: Skontrolujte si, či motor nie je nahriaty a prikryte akékoľvek elektrické časti kuchynskou fóliou, napr. elektronickú jednotku, rozdeľovač (u starších modelov)… Nastriekajte čistič motorov na motor z viacerých strán, tak aby ste nevynechali žiadnu časť. Narušte špinu a mastnotu so štetcom. K dosiahnutiu najlepšieho výsledku nechajte produkt pôsobiť 5 – 10 min. Spláchnite priestor dôkladne prúdom vody a zbavíte sa tak všetkej nečistoty a mastnoty. Na mokrý povrch nastriekajte ošetrovací prípravok a nechajte voľne uschnúť. Dosiahnete veľmi pekný a decentný vzhľad celého motorového priestoru.
4. Vozili ste v kufri zemiaky? Nevadí!
Nákladný priestor vozidla – kufor slúži na prepravu rôznych vecí, preto sa počas používania zašpiní a opotrebuje. Ak ste jeho vzhľad a stav roky zanedbávali, aspoň pri predaji mu venujte pár desiatok minút. Postup: Zbavte sa akýchkoľvek nepotrebných veci v kufri a v priestore rezervy. Povysávajte dôkladne kufor a v prípade akýchkoľvek škvŕn a špiny použite čistič interiéru a vyčistite priestor pomocou handričky.
5. Umývanie, umývanie, umývanie
Dôkladne umytie je dôležitá časť prípravy, kde potrebujete dodržať efektívny postup pre rýchly efekt. Umývanie je rozsiahlejšia téma, ktorú v rôznych obmenách budeme dávkovať aj v ďalších blogoch, teraz si len zdôrazníme to najdôležitejšie. Postup: Snažte sa pracovať mimo priameho slnka a vysokých teplôt. Umývanie zrána alebo v dobrej garáži vám pomôže urýchliť celý proces bez rizika vzniku vodných škvŕn, pričom nezabúdajte na sušenie.
6. Hmyz na auto nepatrí
Poznáte to, keď počas teplého zimného večera stačí jedna krátka jazda a auto je celé od mušiek. Našťastie existujú postupy na ich odstránenie.
Postup: Opláchnite celé auto od prebytočného prachu a špiny prúdom vody. Nastriekajte odstraňovač hmyzu na časti kontaminované od hmyzu a vyčistite za pomoci mikrovlákna. Namiešajte si šampón – do vedra (2 vŕšky šampónu na 7 – 10) vody. Umývajte karosériu zhora smerom dole. Špongiu alebo umývaciu rukavicu si pravidelne oplachujte vo vode. Prúdom vody alebo tlakovým čističom si dôkladne opláchnite celé auto. Po opláchnutí vysušte karosériu s jelenicou alebo sušiacim uterákom.
7. Leštenie až do zrkadla
pastaKaroséria môže byť vzhľadom na vek vozidla a počet kilometrov bez lesku a doslova fádna na pohľad. Použitím leštiacej pasty dosiahnete nádherný hlboký lesk s ochrannou vrstvou vosku. Aplikácia a zaleštenie leštiacej pasty sú jednoduchou záležitosťou.
Postup: Za pomoci aplikátora naneste pastu na všetky panely karosérie, najprv krúživými pohybmi a následne priamym zarovnaním s menším tlakom, tak aby ste dosiahli rovnomernú vrstvu. Zaleštenie je veľmi jednoduché s kvalitnou handričkou. Rozdiel bude viditeľný okamžite a sami budete prekvapený z výsledku a ľahkosti zaleštenia.
8. Interiér je vizitka
V aute trávime veľa času, preto by sme si ten čas mali spríjemniť čistým a zdravým prostredím. Ak predávate auto so špinavým interiérom, môže to napovedať o tom, ako ste sa správali k autu celkovo.
Postup: Vyberte z auta všetky nepotrebné veci a interiérové koberčeky. Dôkladne povysávajte celý interiér. Na vyčistenie plastov a čalúnenia použite interiérový čistič. Nastriekajte produkt na hubku alebo vlhkú interiérovú handričku a dôkladne narušte špinu. Jelenicou zotrite prebytočnú špinu a zvyšky produktu z čisteného miesta. Prepláchnite pravidelne jelenicu vo vedre s čistou vodou. V prípade väčších nečistôt zopakujte proces znova. Pracujte vždy po menších častiach zhora smerom nadol.
9. Kožené sedačky
Kožený interiér si vyžaduje zvláštnu starostlivosť, ktorá sa prejaví aj po pár rokoch používania. Na čistenie kože odporúčame špeciálny na to určený čistič kože.
Postup: Nastriekajte produkt na čistené miesto a za pomoci handričky alebo jemnej kefky narušte špinu, vlhkou jelenicou pretrite čistené miesto. Pravidelne preplachujte pomôcky vo vedre s čistou vodou. Snažte sa pracovať po menších častiach, v prípade väčších nečistôt zopakujte tento proces dvakrát na jednom mieste. Na impregnovanie kože produkt naneste v malom množstve za pomoci aplikátora a vmasírujte do ošetrovanej kože. Nechajte produkt voľne vpiť do materiálu, prípadne môžete po nejakom čase pretrieť ošetrené časti čistým mikrovláknom.
10. Čisté okná – bodka na záver
Na vyčistenie okien interiéru použite čistiacu pastu na to určenú.
Postup: Jednoduchým natretím malého množstva produktu za pomoci handričky, následne s čistým mikrovláknom zaleštite zvyšky prípravku. Čistiaca pasta na okná vám pomôže vyčistiť okná do krištáľovo čistého vzhľadu. Na vonkajšiu stranu okien môžete použiť leštiacu pastu na okná alebo špeciálnu okenu na čistenie okien v automobiloch. Tá, ktorá je určená na čistenie v domácnosti má iné zloženie, pracuje sa s ňou ťažšie a výsledný efekt nie je taký dokonalý.
Pri čistení použiť tieto produkty:
Clean Wheels – Čistič diskov kolies, Custom Wheel Cleaner – Hydroxidový čistič diskov kolies, Wheel Brush –Štetec diskov kolies, Instant Tyre Dressing – Lesk na pneumatiky, Engine and Machine Cleaner – Čistič motorov, Vinyl and Rubber Care – Ošetrovanie vnútorných plastov, Active Insect Remover Odstraňovač zvyškov hmyzu, Bodywork Shampoo Conditioner – Šampón s voskom, Hi-Tech Microfibre Drying Towel – Mikrovlákno na sušenie, Aqua-Dry – Synteticka jelenica, Prefect Polishing Aplicator – Aplikátor, Super Resin Polish – Leštiaca pasta s voskom, Hi-Tech Finishing Cloth – Mikrovlákno laku, Interior Shampoo – Čistič interiéru, Hi-Tech Interior Microfibre – Interierové Microvlákno, Leather Cleaner – Čistič kože, Leather Care Balm – Impregnačný krém na kožu, Fast Glass – Rýchločistič skiel, Car Glass Polish – Pasta na okná
Ebix s.r.o. – výhradný distribútor Autoglym hobby trieda a Autoglym Professional pre SR