7 UŽITOČNÝCH TIPOV NA INTERIÉR V AUTE

7 UŽITOČNÝCH TIPOV NA INTERIÉR V AUTE

Naše vozidlá nám mnohokrát slúžia doslova ako kancelária, pretože počas presunov z miesta na miesto tam mnohí z nás trávime aj niekoľko hodín denne. Špinavý a zaprášený interiér nielen, že nevyzerá dobre, ale nie je vhodným prostredím, najmä pre ľudí citlivých na prach, alergikov a deti.Nasledujúcich 7 užitočných tipov vám pomôže udržiavať interiér v aute čistý, aby čas v ňom strávený bol čo najpríjemnejší a aby ste vy a vaši blízki cestovali v zdravom prostredí.

1. Eliminujte prašnosť pravidelným vysávaním

Určite poznáte ten pocit, keď palubná doska a plasty v interiéri sú niekedy už na druhý deň po vyčistení zaprášené. Riešením je okrem čistenia interiéru aj pravidelné vysávanie. Ak pravidelne nevysávate interiér, žiadne tzv. „antistatické utierky“ a produkty vám nepomôžu dostatočne sa zbaviť prachu na palubnej doske, keďže v nevysávanom interiéri sa neustále víri prach. Odporúčame preto pravidelné vysávanie minimálne raz za dva týždne. Nielen že sa tak vizuálne zbavíte prachu v interiéri, ale vytvárate si aj zdravšie prostredie.

Tipy_1.jpg

Tipy_2.jpg

2. Používajte klimatizáciu na odstránenie vlhkosti

Klimatizácia ma za úlohu nielen ochladiť interiér počas horúcich letných dní, ale aj čistiť a prefiltrovať vzduch vo vozidle. Preto odporúčame s mierou používať klimatizáciu aj v zimných mesiacoch, zbavíte sa tak nadbytočnej vlhkosti v interiéri vozidla.

3. Pravidelne vymieňajte peľový filter

Všetky rady na udržanie čistého a zdravého prostredia v interiéri sú zbytočné, ak nemáme vymenený peľový/kabínový filter. Tento filter zachytáva nečistoty nasávané zvonku. Ak sa takýto filter zablokuje nadmerným znečistením, filtrácia vzduchu nasávaného do interiéru je obmedzená. Následne máme zväčšenú vlhkosť v interiéri a nadmerne znečistené okná. Vlhkosť, ktorú si donesieme na topánkach a odeve nám tak zostáva v interiéri a nemôžeme sa jej zbaviť. Ak s vozidlom najazdíte mnoho kilometrov alebo ho používate v nadmerne prašnom prostredí, odporúčame peľový filter vymieňať aj viackrát do roka.

4. Okná v aute nečistite čistiacimi prostriedkami pre domácnosť

Pre úplnú spokojnosť a bezchybný výhľad z vozidla odporúčame vyčistiť sklá interiéru minimálne raz za dva týždne. Pravidelnosť je v tomto prípade kľúčom k bezchybnému výhľadu. Na čistenie ale používajte špeciálne produkty pre automobily, ktoré majú na tento účel prispôsobené zloženie. Niektoré prostriedky určené na čistenie v domácnosti vám celý proces môžu len spomaliť a výsledok nebude aj tak postačujúci.

5. Kožený interiér ošetrite ešte pre prvým použitím

Čistenie koženého interiéru je rozsiahla téma, ale základ je uvedomiť si, že je to prírodný materiál a preto potrebuje pravidelné čistenie a ošetrovanie už od začiatku. Podobne ako keď si kupujete kožené topánky a už v predajni ste poučení o ich ošetrení ešte pred prvým použitím, aj kožený interiér vozidla si vyžaduje správne zaobchádzanie od úplného začiatku. Po zašpinení kože samotné ošetrenie bez predchádzajúceho vyčistenia nedáva žiadny zmysel, keďže sa tak v podstate len zakryje špina iným produktom. Pri bežnom používaní vozidla odporúčame kožený interiér dôkladne vyčistiť a ošetriť ešte pred prvým použitím vozidla a potom minimálne raz za 6 mesiacov, len tak si koža zachová svoje prirodzené vlastnosti a ostane v top stave po celý čas používania.

6.Udržiavajte hygienu textilných sedadiel tepovaním

Nielen kožený interiér, ale aj textilné sedadlá si vyžadujú patričnú starostlivosť. Čím viac sa automobil používa, tým pravidelnejšiu údržbu sedadiel si vyžaduje. V rámci údržby textilných sedadiel sa na väčšie znečistenia používa tepovanie. To odporúčame aj v prípade, keď si kúpite jazdené vozidlo s textilnými sedadlami. Z hygienických dôvodov je potrebné v rámci čistenia interiéru sedadlá hĺbkovo vyčistiť, teda vytepovať. Na tepovanie sa používajú špeciálne stroje a produkty na to určené, predtým je však dôležité sedadlá dôkladne povysávať. Pri bežnom používaní automobilu odporúčame interiér vytepovať aspoň raz ročne.

7. Nechovajte v aute „živé baktérie“

Rozliate mlieko, jogurt, zvyšky jedla alebo nápojov – ak niečo z týchto potravín príde do kontaktu s čalúnením alebo kobercami v aute, môže to byť hotová pohroma. Mnohokrát ani dôkladné vytepovanie nepomôže zbaviť sa zápachu, ktorý sa šíri celým interiérom vozidla. Ak nechávame v interiéri zvyšky jedla alebo nevenujeme pozornosť vyčisteniu vzniknutých škvŕn, v interiéri nám vzniká tzv. „žijúca baktéria“, ktorá je príčinou zápachu. Na odstránenie takýchto baktérií slúžia špeciálne produkty, ktoré ich dokážu svojim chemickým zložením odstrániť.

Základná pravidelná údržba interiéru sa vám oplatí ako investícia do vlastného zdravia a zvýšeného komfortu cestovania. A navyše náklady na údržbu sa vám vrátia vo vyššej zostatkovej hodnote vozidla pri jeho odpredaji.