Čím lepšie lak auta pripravíte, tým bude aplikovanie vosku jednoduchšie a trvácnosť ochrany dlhšia.
Pred-umytie vozidla
Odstránenie hrubej špiny dosiahnete použitím kvalitného pred-umývaču alebo aktívnej peny. Treba však vyberať také produkty, ktoré sú pH neutrálne. To znamená, že nie sú agresívne a nezmývajú aplikovanú vrstvu vosku alebo sealantu.
Umytie pomocou šampónu
Po odstránení hrubej špiny umyte vozidlo so šampónom, pri ktorom platí to isté čo u aktívnej peny alebo pred-umývača. Musí byť pH neutrálny. Taký šampón môžeme používať pravidelne, bez toho aby sme sa báli, že naruší vrstvu vosku. Výber šampónu je na vás. Niektorí preferujú hustejšiu penu, iní zase šampón s obsahom vosku. Ten má vďaka tomu nižšiu penivosť. Nie je to však na škodu, naopak, prináša to benefit rýchlejšieho splachovania. To ocenia hlavne v prevádzkach, kde sa počíta každá minúta. Po umytí so šampónom vozidlo dôkladne vysušte.
Odstránenie asfaltu, živice a odmastenie laku
Tento proces by ste mali robiť pred každým aplikovaním ochrany laku. Či už ide o voskovanie, aplikovanie sealantu alebo len obyčajné pastovanie. Na dobre odmastenom laku, ktorý je zbavený asfaltu a mastnoty sa vosk udrží oveľa dlhšie. Taktiež jeho samotná aplikácia je jednoduchšia. Pri práci s odstraňovačom asfaltu pracujte v dobre vetranom prostredí. Nezabúdajte, že produkt potrebuje chvíľu na zreagovanie a uvoľnenie asfaltu. Po skončení procesu automobil opláchnite prúdom vody a vysušte.
Dekontaminácia a odstránenie náletovej hrdze
Náletovú hrdzu a rôzne druhy kontaminácie odstránite iba použitím špeciálneho prípravku. Ide o produkt s názvom „Clay“. Teda plastelína, ktorou prechádzate po karosérii. Clay je schopný absorbovať a vytiahnuť čiastočky hrdze, ktoré sa zachytia v jeho štruktúre. Vždy treba podklad, ktorý „Clay-ueme“ dobre lubrikovať použitím Detailéru.
Tekutý Clay
Pokiaľ nie je auto veľmi kontaminované odporúčame použiť tekutý Clay. Ten sa nastrieka v hojnom množstve na vozidlo vrátane diskov a skiel. Po pár minútach začne produkt reagovať a sfarbí sa do červena. Kontamináciu následne narušíme špongiou alebo umývacou rukavicou. Produkt dôkladne spláchneme a vozidlo umyjeme so šampónom. Po vysušení môžeme prejsť na pastovanie.
Pastovanie vozidla
Vždy by ste mali na svoje vozidlo aplikovať aspoň minimálnu vrstvu ochrany, napríklad vo forme leštiacej pasty s obsahom vosku. Tá obnovuje lesk, odstraňuje jemné škrabance a poskytne laku decentnú vrstvu ochrany. Keď je lak auta hladký, špina sa na ňom ťažšie usádza.
Pri aplikácii dajte pozor, aby ste pastu nezaniesli na nelakované časti
Voskovanie vozidla
Pre lepšiu a trvácnejšiu ochranu laku siahneme po kvalitnom tuhom vosku. Ten okrem ochrany pred poveternostnými vplyvmi, zvýrazňuje hĺbku lesku a uľahčuje umývanie a sušenie vozidla. Taktiež špina a mušky sa z navoskovaného vozidla odstraňujú jednoduchšie. Kvalita vosku sa posudzuje podľa zloženia, toho ako dlho vydrží ale aj jednoduchosti aplikácie a následného zaleštenia. Dobrý vosk by mal vydržať približne 3 až 6 mesiacov. Záleží to od mnohých faktorov ako počet najazdených kilometrov ale aj to, či je auto garážované, alebo ako často je umývané.
Vždy nanášajte iba tenkú vrstvu vosku
Starostlivosť o navoskované vozidlo
Čím lepšiu starostlivosť zvolíme, tým dlhšie nám auto vydrží navoskované. Vždy používajte pH neutrálne pred-umývače a aktívne peny. To isté platí aj pri šampónoch. Použitie agresívnych produktov spôsobí narušenie vrstvy vosku. Interval voskovania môžete predĺžiť pomocou tekutého vosku, ktorý sa aplikuje na mokré vozidlo ešte pred jeho sušením.